„20. april smo obeležili kao datum izdavanja 100.000. potvrde po zakonu ‘Svoj na svome', i mogu da kažem sa zadovoljstvom da je to izuzetan rezultat u veoma kratkom roku. Za 29 godina primene ostalih zakona kojima je uređivano ovo pitanje, ukupno je doneto oko 320.000 rešenja, što o legalizaciji, što o ozakonjenju. Mi sada, za manje od dva meseca, imamo upisanih 100.000 naših građana u katastar nepokretnosti, završen postupak, upisano pravo“, rekla je Sofronijević za RTS.  

Legiano 728x90

Na pitanje u kojem roku po dobijanju potvrde mora da se uplati taksa, Sofronijević je odgovorila da samo oni građani koji dobiju potvrdu i dobiju SMS obaveštenje sa porukom sa tačnim iznosom za uplatu naknade po ovom zakonu, treba da plate tu naknadu, dok će ostali sačekati SMS i obaveštenje.  

300x250 vavada 7

„Kada se izda potvrda, sledeći korak je uplata. Po zakonu, taj rok je 30 dana, i ako se ne uplati, ostaje zabeležba o zabrani otuđenja. Ovaj zakon je napravio jednu pozitivnu diskriminaciju i napravio je razliku u visini takse. Najčešća taksa, s obzirom da je više od 70 odsto podnetih prijava se odnosi na porodične stambene objekte, svi oni imaju mogućnost da plate tu taksu u iznosu od 100 evra, dok za one investitore koji su gradili za tržište, taj iznos se poklapa sa iznosom doprinosa koji bi bio plaćen u redovnom postupku“, rekla je Sofronijević. 

Na pitanje šta se dešava ako se ne uplati taksa, ministarka odgovara da ostaje zabrana za otuđenje, što znači da nije postupak završen.  

728x90 vavada 6

„Zato ja pozivam, odmah kada dobijete SMS, izvršite uplatu koja vam je navedena, jer jedino na taj način se postupak završava, briše se zabeležba iz katastra i vi onda u punom obimu kao vlasnik nepokretnosti možete da je koristite i da raspolažete svojom nepokretnošću. Za investitore koji su gradili za tržište, mi smo po zakonu predvideli i mogućnost prinudne naplate, a sam postupak pokreće državno pravobranilaštvo“, rekla je Sofronijević. 

Spinbara 300x250

Na pitanje koji objekti su imali prioritet pri procesu legalizacije, Sofronijević odgovara da su se gledala dva elementa – vreme podnošenja zahteva i urednost dokumentacije.