EVO ŠTA SVE PIŠE U ZAJEDNIČKOJ IZJAVI PUTINA I SIJA „Naše zemlje će zauvek pamtiti… „

300x250

Zajednička misija Rusije i Kine je odgovornost za očuvanje istorijskog sećanja na Drugi svetski rat, kao i održavanje globalne strateške stabilnosti, navodi se u dve zajedničke izjave o daljem produbljivanju odnosa sveobuhvatnog partnerstva i strateške saradnje između dve zemlje, kao i o globalnoj strateškoj stabilnosti, koje su usvojili predsednik Rusije Vladimir Putin i predsednik Kine Si Đinping nakon razgovora u Moskvi.

728x90

– Naše zemlje će zauvek pamtiti pravedni podvig naroda Sovjetskog Saveza i Kine koji su branili svetski mir. Odajemo počast desetinama miliona vojnika koji su pali za slobodu i nezavisnost budućih generacija i nevinim civilima koji su poginuli. Izražavamo duboko poštovanje prema vojnicima na frontu i radnicima domaćeg fronta zbog njihovog herojstva i radničkog herojstva tokom ratnih godina – navodi se u dokumentima, prenosi TASS.

300x250

Rusija i Kina su se saglasile da će uložiti sve napore kako bi se suprotstavile „sve većim pokušajima rehabilitacije mrske ideologije nacizma i rasne superiornosti“.

728x90

– Zemlje će nastaviti zajednički da se suprotstavljaju glorifikaciji nacista i njihovih saučesnika, porastu neonacizma, militarističkom revanšizmu i praksama koje doprinose eskalaciji različitih oblika rasne diskriminacije, rasizma, ksenofobije i srodne netolerancije – dodaje se.

300x250

Kina i Rusija pozvale svet da poštuje principe Međunarodnog vojnog tribunala

Kina i Rusija pozivaju svetsku zajednicu da poštuje i štiti principe koje su razvili Međunarodni vojni tribunal u Nirnbergu i Međunarodni vojni tribunal za Daleki istok, a koji imaju za cilj sprečavanje izbijanja ratova, genocida, ratnih zločina, mučenja i drugih zločina protiv čovečnosti.

– Strane naglašavaju važnost očuvanja i brige o ratnim spomenicima u znak sećanja na pale heroje Drugog svetskog rata – ističe se u zajedničkoj izjavi.

300x250

Napominje se da je čvrsta osnova za saradnju između Rusije i Kine „široka zajednička sličnost nacionalnih interesa u dugoročnoj istorijskoj projekciji i usklađenost sa zadacima sveobuhvatnog nacionalnog razvoja obe države“.

Čvrsta međusobna podrška Rusije i Kine

Moskva i Peking su izrazili „čvrstu međusobnu podršku u obezbeđivanju suvereniteta, teritorijalnog integriteta, bezbednosti i stabilnosti“.

300x250

– Rusija potvrđuje svoju posvećenost principu Jedne Kine, priznaje da postoji samo jedna Kina u svetu, Tajvan je njen sastavni deo, a Vlada Narodne Republike Kine jedina je legitimna vlada koja predstavlja celu Kinu – navodi se u dokumentu.

Kineska strana izražava podršku naporima Rusije „da osigura bezbednost i stabilnost, nacionalni razvoj i prosperitet, suverenitet i teritorijalni integritet i protivi se spoljnom mešanju u unutrašnje poslove Rusije“.

– Strane će nastaviti da jačaju vojnu i vojnotehničku saradnju u korist naroda Rusije i Kine, kao i globalne i regionalne bezbednosti – naglašava se u dokumentima koje su potpisali lideri dve zemlje.

Moskva i Peking su se takođe saglasili da promovišu stabilan razvoj bilateralne trgovine, produbljuju investicione veze, nastavljaju da jačaju sveobuhvatno energetsko partnerstvo, unapređuju međubankarske veze i proširuju obračune u nacionalnim valutama.

„Revidiranje ishoda Drugog svetskog rata“

Rusija i Kina će nastaviti da se suprotstavljaju svim pokušajima obmanjivanja mlađih generacija „u skladu sa naporima da se spreči zanemarivanje podviga pobede naših naroda nad nemačkim nacizmom i japanskim militarizmom“.

– Rusija i Kina primećuju destruktivne akcije brojnih država i njihovih udruženja koje žele da revidiraju ishod Drugog svetskog rata kako bi služile svojim sebičnim hegemonističkim interesima, potkopale principe uspostavljenog posleratnog svetskog poretka i erodirale centralnu ulogu Ujedinjenih nacija u održavanju globalnog mira i bezbednosti – ističe se u zajedničkoj izjavi i dodaje da „strane konstatuju nepovratnost formiranja pravednijeg i održivijeg multipolarnog svetskog poretka“.

Moskva i Peking ponovo potvrđuju posvećenost očuvanju centralne koordinirajuće uloge UN u usklađivanju interesa država članica i razvoju kolektivnih odgovora na izazove našeg vremena.

– Rusija i Kina najoštrije osuđuju svaki pokušaj spoljnog diktata usmerenog na potkopavanje procesa konsolidacije i ravnopravne saradnje u Evroaziji i odlučne su da jačaju blisku koordinaciju u okviru Šangajske organizacije za saradnju kao perspektivni pravac za razvoj rusko-kineskih odnosa sveobuhvatnog partnerstva i strateške saradnje u novoj eri – navodi se u zajedničkoj izjavi.

„Trgovinska ograničenja od strane nekih država negativno utiče na globalnu ekonomiju“

Napominje se da su Rusija i Kina spremne, zajedno sa ostalim članicama BRIKS-a, da unapređuju stratešku saradnju u okviru udruženja u sve tri oblasti: politici i bezbednosti, ekonomiji i finansijama i kulturnim i humanitarnim kontaktima.

Rusija i Kina naglašavaju da „primena trgovinskih i finansijskih ograničenja od strane pojedinačnih država i njihovih udruženja, kao što su jednostrane nelegitimne restriktivne mere i prekomerne carinske tarife, kao i druge netržišne metode konkurencije negativno utiče na globalnu ekonomiju, potkopava fer konkurenciju i ometa međunarodnu saradnju u borbi protiv najvažnijih izazova za celo čovečanstvo“.

– Strane osuđuju cinične akcije preduzete radi zaobilaženja Saveta bezbednosti UN, kršenje Povelje UN i međunarodnog prava, ometanje pravde, kao i mere suprotne pravilima Svetske trgovinske organizacije – stoji u dokumentu.

Rusija i Kina „osuđuju inicijative za oduzimanje imovine i imovine stranih država i ističu pravo takvih država na odmazdu u skladu sa međunarodnim pravom“.

Dve strane snažno „osuđuju hegemonističku želju pojedinih zapadnih zemalja i njihovih saveznika da stvore kvazilegalne mehanizme za vršenje pritiska na zemlje koje vode nezavisnu spoljnu politiku, kao i da falsifikuju istorijsku istinu kako bi služile sopstvenim oportunističkim interesima“.

„Neprihvatljiva izgradnja antiruskih i antikineskih vojnih blokova sa nuklearnom komponentom“

Moskva i Peking „nameravaju da pojačaju interakciju i pooštre koordinaciju kako bi se odlučno suprotstavile kursu Vašingtona ka ‘dvostrukom obuzdavanju' Rusije i Kine“.

Rusija i Kina smatraju neprihvatljivim izgradnju antiruskih i antikineskih vojnih blokova sa nuklearnom komponentom, raspoređivanje nuklearnog oružja u regionu pod maskom „produženog odvraćanja“, kao i raspoređivanje elemenata globalnog sistema protivraketne odbrane i kopnenih raketa srednjeg i kratkog dometa koje ugrožavaju stratešku stabilnost, ističe se u dokumentu.

Strane su uverene da dugoročno i održivo rešenje ukrajinske krize zahteva rešavanje njenih osnovnih uzroka, uz poštovanje principa Povelje UN u njihovoj celini, totalnosti i međusobnoj povezanosti i principa nedeljivosti bezbednosti, uzimajući u obzir razumne bezbednosne interese i zabrinutosti svih država.

U saopštenju o globalnoj strateškoj stabilnosti, Moskva i Peking ukazuju na povećan rizik od nuklearnog sukoba.

Među najhitnijim strateškim rizicima kojima se treba što pre pozabaviti, Rusija i Kina smatraju „širenje postojećih i novoformiranih vojnih saveza i koalicija nekih država sa nuklearnim oružjem blizu granica drugih država sa nuklearnim oružjem“.

Sastanak Putina i Sija trajao tri i po sata

Rusija i Kina smatraju da američki program protivraketne odbrane „Zlatna kupola“ predstavlja potpuno odbijanje da se prizna veza između strateškog ofanzivnog i odbrambenog oružja.

Po njihovom mišljenju, program sistema protivraketne odbrane velikih razmera „znači potpuno i konačno odbijanje priznavanja neraskidive veze između strateškog ofanzivnog i strateškog odbrambenog naoružanja, što je jedan od centralnih i fundamentalnih principa održavanja globalne strateške stabilnosti“.

Strane su ponovo potvrdile potrebu da se što pre pokrenu pregovori o uspostavljanju sporazuma o sprečavanju razmeštanja oružja u svemiru na osnovu rusko-kineskog nacrta.

Sastanak Putina i Sija u užem i proširenom formatu trajao je tri i po sata.

Šefovi država razgovarali su o ekonomskom i političkom partnerstvu, međunarodnim izazovima i strateškoj stabilnosti.

Tanjug

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

300x250

Pročitajte još...  OD PLANINARA KOJE JE ZATRPALA SNEŽNA LAVINA NI TRAGA, NI GLASA! Spasioci se ne zaustavljaju u potrazi, policija izdala saopštenje!
Molimo sve portale, ako kopirate članak sa našeg portala, navedite nas kao izvor informacije. ✅