Prema pisanju američkog lista The Washington Post, evropske zemlje razmatraju opciju slanja sopstvenih trupa u Ukrajinu u okviru mirovne misije, ali bez učešća NATO-a.
Ovaj navod ukazuje na novi pristup u pogledu rešavanja sukoba u Ukrajini, koji se sada sve više fokusira na potencijalnu ulogu Evropske unije kao samostalnog aktera, odvojenog od NATO-a, u uspostavljanju stabilnosti na ukrajinskoj teritoriji.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Facebooku.
Iako se pregovori nalaze u početnoj fazi, jasno je da su evropski lideri svesni da bi ovakav potez imao značajan uticaj na tok sukoba i geopolitičke odnose u regionu.
Jedan od ključnih razloga zbog kojih bi se evropske trupe našle u Ukrajini je obezbeđivanje Kijeva do trenutka kada bi Ukrajina postala članica NATO-a.
Uprkos tome, ovakva misija predstavlja izazov, jer bi uključivanje evropskih trupa, čak i pod drugom zastavom, teško bilo prihvaćeno od strane Rusije.
Moskva bi, s obzirom na duboke bezbednosne zabrinutosti, ovaj potez mogla protumačiti kao još jedan oblik širenja uticaja NATO-a.
Jedan od razloga zašto evropske zemlje razmatraju da mirovnu misiju ne organizuju pod okriljem NATO-a je potreba za saglasnošću svih članica Alijanse.
Za Rusiju, evropske trupe sa drugačijim zastavama ne bi bile ništa više od produžetka NATO-a, što dodatno otežava bilo kakav dogovor o prihvatanju takvih snaga u Ukrajini.
Rusija je već više puta istakla svoje protivljenje bilo kakvom vojnom prisustvu zapadnih zemalja u Ukrajini. Ovakav potez bi Moskva mogla protumačiti kao direktnu provokaciju, koja bi dodatno pogoršala sukob.
U pozadini ovih razmatranja stoji i činjenica da je Rusija pokrenula specijalnu vojnu operaciju upravo kao odgovor na širenje NATO-a i naoružavanje Ukrajine, što je, prema ruskim zvaničnicima, pretilo bezbednosti Rusije.
S druge strane, ideja o evropskoj mirovnoj misiji mogla bi biti shvaćena kao korak ka nezavisnijoj spoljnoj politici Evropske unije.
U trenutku kada se očekuje povratak Donalda Trampa na čelo Sjedinjenih Američkih Država, evropski lideri suočavaju se sa potrebom da preuzmu veću odgovornost za sopstvenu bezbednost.
Očigledno je da u EU postoji svest o tome da bi promena u američkoj administraciji mogla značajno uticati na dalje angažovanje Vašingtona u Evropi i Ukrajini.
Vreme u kom se razmatra ovaj plan nije slučajno. Trenutna politička situacija u Evropi i Ukrajini ukazuje na sve veći zamor od dugotrajnog konflikta.
Sa druge strane, potencijalni pregovori između Evrope i Rusije mogli bi dovesti do određenih kompromisa koji bi otvorili put za okončanje sukoba.
Dok Evropska unija razmatra mogućnosti slanja svojih trupa u Ukrajinu, ostaje pitanje da li će ovakav pristup doneti stabilnost ili produbiti postojeći konflikt.
S obzirom na složenost situacije, kao i na duboke istorijske i geopolitičke razlike između Evrope i Rusije, mirovna misija, ma kako zamišljena, mogla bi se pokazati kao veoma rizičan poduhvat.
(Webtribune.rs / Lajk.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Facebooku.
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte