Građani će od 3. avgusta ponovo moći da konkurišu za turističke vaučere za odmor u Srbiji, pošto tada počinje podela 30.000 novih vaučera u vrednosti od 10.000 dinara. Uz novi ciklus pomoći za domaći turizam stižu i izmenjena pravila, a najveću korist imaće penzioneri.

Allyspin 728x90

Ministar turizma i omladine Husein Memić najavio je da država priprema novu uredbu kojom će biti promenjeni dosadašnji uslovi za korišćenje turističkih vaučera.

300x250 vavada 2

Prema njegovim rečima, cilj je da podršku dobiju građani koji su ovu meru najviše koristili prethodnih godina.

728x90 vavada 6

-Gledali smo da vaučere dobiju oni koji su ih najviše i koristili, a to su penzioneri. Ranijih godina ih je koristilo 70 odsto penzionera. Vaučeri će biti namenjeni penzionerima čija penzija ne prelazi 80.000 dinara – rekao je Memić.

300x250 vavada 5

Nakon usvajanja uredbe, ugostitelji će imati rok od pet dana da se prijave za učešće u programu.

Govoreći o rezultatima turističkog sektora, Memić je naveo da je u prvih pet meseci ove godine broj turista u Srbiji povećan za oko sedam odsto. Dodao je i da se Srbija, prema podacima Svetske turističke organizacije, nalazi među deset destinacija koje beleže najveći rast poseta stranih turista.

Najviše stranih gostiju i dalje dolazi iz Turske i Rusije, dok je zabeležen rast dolazaka iz Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine i Slovenije. Sa druge strane, registrovan je manji pad broja turista iz Kine.

300x250 vavada 8

Ministar je istakao i da se intenzivno razvija seoski turizam. Ministarstvo radi na izradi mobilne aplikacije i digitalne platforme koja će predstavljati sela širom Srbije, turističku ponudu i lokalne vodiče.

Prema njegovim rečima, pre tri godine u Srbiji je bilo oko 600 do 695 registrovanih seoskih turističkih domaćinstava, dok ih danas ima oko 1.900.

300x250

Memić je podsetio i da je Ministarstvo turizma i omladine nedavno usvojilo novi pravilnik i uručilo 254 nova uverenja i legitimacije turističkim vodičima i turističkim pratiocima.

-Promenili smo pravilnik i izradili nove, modernije legitimacije, jer nam ide Ekspo i doći će nam ljudi iz celog sveta. Naš ispit se sastoji od sedam ozbiljnih predmeta i svake godine imamo rast broja licenciranih vodiča od sedam do 10 odsto – naveo je Memić.