JOŠ JEDNA U NIZU Država priprema uvođenje turističkog poreza

Legiano 300x250

Norveška vlada razmatra uvođenje turističkog poreza za putnike na kruzerima kao deo šire strategije upravljanja turizmom i njegovim uticajem na lokalne zajednice i infrastrukturu.

728x90 vavada 7

Ovaj predlog dolazi u trenutku kada se zemlja suočava sa značajnim porastom broja kruzera, čiji je dolazak od 2010. do 2023. godine porastao tri puta, dostigavši čak 3.445 dolazaka godišnje.

300x250 vavada 4

Jedan od primera na koji se norveške vlasti oslanjaju jeste Island, gde se već sprovodi naplata turističkog poreza u iznosu od 1.000 islandski kruna (oko 7 američkih dolara) po noćenju za svakog putnika. Norveška bi mogla primeniti sličan model, ali sa određenim prilagođavanjima, piše TU magazin.

728x90 vavada 6

Prema predlogu, svaka opština u Norveškoj mogla bi sama određivati visinu poreza, ali uz maksimalnu granicu od 5% cene noćenja. Prikupljena sredstva bi se koristila za izgradnju i održavanje turističke infrastrukture, kao što su vidikovci, parkirališta i druge javne površine, koje koriste kako turisti, tako i lokalno stanovništvo.

Legiano 300x250

Iako mnoge norveške opštine podržavaju ovu inicijativu kao način upravljanja problemom prekomernog turizma, predlog je naišao i na određene kritike. Predstavnici hotelijerskog sektora ističu da gosti koji borave u hotelima nisu glavni uzročnici gužvi. Po njihovom mišljenju, najveći izazov predstavljaju jednodnevni posetioci koji dolaze autobusima, automobilima i kruzerima, ostavljajući značajan ekološki otisak, a ne doprinoseći dovoljno lokalnoj ekonomiji.

Ovakav porez bi mogao pomoći Norveškoj da bolje upravlja izazovima koje donosi rastući turizam, ali i da osigura očuvanje prirodnih lepota i održiv razvoj lokalnih zajednica. Dok se diskusija o uvođenju ovog poreza nastavlja, predlog otvara širu raspravu o tome kako balansirati ekonomske benefite turizma s njegovim uticajem na prirodne resurse i kvalitet života lokalnog stanovništva.

BONUS KLIP Pogledajte vesti o Expo 2027:

300x250 vavada 7

@bizportal.rs

Ove zemlje smo pobedili u izboru za domaćina EXPO-a #biz #bizportal #expo #fypシ゚ #fyp #foryoupage

300x250 vavada 6

♬ original sound – BizPortal.rs

Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.

Allyspin 300x250

Pročitajte još...  Svet pred istorijskim krahom: Otkrivena mračna tajna Zapada, dolar pred pucanjem
Molimo sve portale, ako kopirate članak sa našeg portala, navedite nas kao izvor informacije. ✅