Erik Dejn dao je svoj prvi intervju otkako je otkrio da mu je dijagnostikovana amiotrofična lateralna skleroza (ALS).
U četvrtak, 12. juna, 52-godišnji glumac pojavio se u najavnom snimku za predstojeći segment emisije Good Morning America, gde je sa Dajan Sojer razgovarao o svom zdravstvenom stanju.
U tridesetosekundnom klipu prikazani su Dejn i Sojerova kako se drže za ruke dok razgovaraju o životu nakon dijagnoze. Klip se završava emotivnim trenutkom kada zvezda serije ,,Euforija“ zaplače, nagoveštavajući koliko će razgovor biti potresan.
Dijagnoza
Dejn je u aprilu prvi put otkrio svoju dijagnozu ALS-a ekskluzivno za magazin People.
Glumac je u braku sa Rebekom Gejhert, a par ima dvoje dece – Bili Biatris (15) i Džordžiju Džeraldin (13).
Bolest
ALS, poznata i kao Gehrigova bolest, retka je degenerativna bolest koja izaziva postepenu paralizu mišića. Pacijenti prvo osećaju trzanje ili slabost u jednom udu, a zatim se često javlja i nejasan govor. Prema podacima Mejo klinike, bolest utiče na nervne ćelije u mozgu i kičmenoj moždini koje kontrolišu pokrete mišića, pa pacijenti postepeno gube sposobnost da govore, jedu, hodaju i samostalno dišu.
Ne postoji lek za ALS, a prema podacima Udruženja za mišićnu distrofiju, ljudi obično žive tri do pet godina nakon dijagnoze. Ipak, neki pacijenti mogu živeti i decenijama.







