Doktorka otkriva – Lajk.rs

Prema istraživanju koje je sproveo „Alzheimer’s Research UK“ povodom Dana svesti o Alchajmerovoj bolesti 21. septembra, samo trećina ljudi zna da se rizik od demencije može smanjiti. Dakle, mnogi nisu svesni da mogu smanjiti rizik od demencije koja predstavlja skup simptoma povezanih s postupnim gubitkom moždanih funkcija.

Važna je fizička aktivnost

„Otprilike 40 posto slučajeva demencije moglo bi da se izbegne. Nikada nije prerano niti prekasno preduzeti korake kako biste smanjili rizik“, ističe dr Suzan Mičel za „Miror“. Dodaje da, iako trenutno „ne postoji siguran način za prevenciju demencije“, postoji puno malih koraka koje možemo preduzeti kako bismo smanjili rizik od razvoja te bolesti.

Jedan od načina je svakodnevno vežbanje ili rad u bašti. Doktorka napominje: „To ne mora biti ništa komplikovano. Što god možete da uradite, to je korak napred.“ Fizička aktivnost posebno je važna jer je protok krvi do mozga ključan za zdravlje mozga, pogotovo u slučaju vaskularne demencije.

Koliko vremena treba biti aktivan?

Vežbanje ne mora da znači da treba sate provoditi u teretani. Doktorka kaže da to može biti nešto jednostavno, poput šetnje, rada u bašti ili čak obavljanje kućnih poslova. „Šta god možete učiniti, bolje je nego ništa. Vežbanje je dobro za mentalno zdravlje, što znači da je dobro i za zdravlje mozga.“ Nacionalna zdravstvena služba Velike Britanije preporučuje otprilike 150 minuta fizičke aktivnosti nedeljno, što je vrlo izvodljivo.

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Facebooku.:

 

 

guest
0 Komentari
Najnoviji
Najstariji Najvise glasova
Inline povratne informacije
Pogledajte sve komentare
Molimo sve online portale, ako kopirate članak sa našeg portala navedite nas kao izvor informacije. ✅