Posle povlačenja ukrajinskih trupa iz grada Sudža u Kurskoj oblasti, ruska vojska ubrzano napreduje ka Dnjepropetrovskoj oblasti.
Da li će ruske snage prvi put od početka rata kročiti u ovu regiju ili će doći do mirovnih pregovora pre nego što se to dogodi?
Ruski napredak ka Dnjepropetrovskoj oblasti – ključna tačka sukoba
Prema izveštajima sa terena, ruske trupe se kreću prema Dnjepropetrovskoj oblasti preko Novopavlovke, rute koju vojni analitičari smatraju najpovoljnijom za prodor u centralnu Ukrajinu.
Osim strateške važnosti na terenu, kontrola nad Novopavlovkom mogla bi doneti Moskvi dodatnu prednost u potencijalnim mirovnim pregovorima, što dodatno zabrinjava ukrajinske vlasti.
Ukrajinski eksperti pozivaju na hitnu intervenciju
S obzirom na ozbiljnost situacije, ukrajinski vojni analitičari javno pozivaju glavnokomandujućeg Aleksandra Sirskiog da preusmeri trupe i usmeri sve raspoložive snage ka južnom Donbasu, u pokušaju da spreči nezaustavljivo rusko napredovanje.
Prema ruskim vojnim izvorima, snage Moskve sada brže nego ikada napreduju prema centralnoj Ukrajini, ulazeći u dosad neosvojene teritorije.
Ruske snage zauzimaju ključne tačke na frontu
U proteklim satima, ruske trupe su zauzele selo Dnjeproenergiya i okolne šumske oblasti kod Krutaje, dok sada napreduju ka selu Komar, smeštenom u blizini reke Volčja.
Glavni turski savetnik: U pregovorima o Ukrajini razmatra se 25 odsto teritorije
Sa druge strane, glavni savetnik turskog predsednika za spoljnu politiku i bezbednost, Akif Čagataj Kilič, izjavio je da se u okviru trenutnih napora za rešavanje konflikta u Ukrajini razmatra sudbina 25% ukrajinske teritorije, što ukazuje na značajno proširenje obima pregovora u poređenju s ranijim fazama.
Govoreći za turski kanal NTV, Kilič je naglasio da je dinamika pregovora izuzetno nestabilna, a ključna prepreka ka postizanju mira ostaje duboka kriza poverenja između zaraćenih strana.
Pregovori su ranije obuhvatali samo tri odsto teritorije
Prema njegovim rečima, još 2022. godine, kada su se Rusija i Ukrajina dva puta sastale za pregovaračkim stolom u Turskoj, razgovaralo se o samo 3% ukrajinske teritorije, a tada je postignut određeni napredak.
Međutim, kako je naveo, zbog intervencije pojedinih zapadnih političara, koji su u međuvremenu napustili svoje funkcije, proces mirnog rešavanja je prekinut, što je dovelo do eskalacije sukoba. Danas je obim pregovora značajno proširen, što dodatno otežava postizanje dogovora.
Nepoverenje – ključni problem u pregovorima
Kilič je istakao da je nedostatak poverenja između sukobljenih strana glavna prepreka, zbog čega se ranije postignuti dogovori stalno preispituju.
On je naglasio da u pregovorima učestvuju delegacije koje deluju po nalogu svojih lidera, ali da će konačne odluke moći da donesu samo predsednici država u direktnim razgovorima.
Lajk.rs/Oruzjeonline
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI