Na terenu Afrike sve je užarenije – i to ne samo zbog klime. Deluje da se ruski projekat na „Crnom kontinentu“ ne samo vratio u igru, već ozbiljno dobija na zamahu.
Kako piše Cargrad, broj izveštaja i komentara koji ukazuju na rastuće prisustvo i uticaj Rusije, uz podršku privatne vojne kompanije povezane sa bivšim Vagnerovim strukturama, postaje sve veći. A Francuzi? Oni više ne kriju frustraciju.
Ruska strategija u Africi ušla je u novu fazu. Ministarstvo odbrane pokrenulo je specijalnu kampanju regrutacije za tzv. Afrički korpus. I to ne tiho – jasno i otvoreno, traže se snažni muškarci, borbeno iskusni ili ne, kao i medicinsko osoblje, posebno doktorke sa završenim obrazovanjem.
Pored patriotizma, motivišu i cifre – jednokratna isplata od 2,1 miliona rubalja, 400.000 rubalja prilikom odlaska, i redovna mesečna plata. Sasvim dovoljno da mnogi spakuju ranac.
Ali, postoji i nekoliko uslova. Potrebna je dozvola za putovanje van zemlje, a prenosi iz zonskih jedinica specijalne vojne operacije nisu dozvoljeni. Korpus traži ljude za razne zadatke – od motostrelaca, artiljeraca i UAV operatera, do kuvara, bagerskih operatera, električara i prevodilaca. Suštinski, u pitanju je kompletna infrastrukturno-vojna jedinica sa zadacima izvan granica Rusije.
A zašto baš Afrika? Na to pitanje odgovara drugi vojni ekspert, Jevgenij Mihajlov. On podseća da je Sovjetski Savez decenijama ulagao ogromna sredstva u saradnju sa afričkim državama – kako ideološku, tako i ekonomsku.
I to se već dešava. Ruske jedinice polako, ali sigurno potiskuju francusko prisustvo iz Centralnoafričke Republike. Amerikanci se suočavaju sa sve većim pritiskom i moraju da se povlače iz pojedinih regiona.
Na njihovo mesto dolaze ruski instruktori i jedinice, koje ne samo da treniraju lokalne snage, već i pomažu u obnavljanju osnovne bezbednosne infrastrukture.
Francuski predsednik Emanuel Makron, kako primećuju ruski komentatori, sve otvorenije izražava nezadovoljstvo. I to nije bez osnova – Pariz gubi kontrolu nad eksploatacijom rudnih bogatstava, uključujući uranijum, dijamante i zlato.
U međuvremenu, ruske kompanije već pripremaju teren za ulazak u energetski i rudarski sektor u zemljama koje su do juče bile pod čvrstom kolonijalnom kontrolom Zapada.
Kao što ističu poznavaoci situacije, reč je o dugoročnom strateškom ulaganju. Pored sigurnih glasova u međunarodnim institucijama, Rusija dobija partnere koji imaju resurse i potrebu za infrastrukturom – što otvara prostor za nove energetske, rudarske i poljoprivredne projekte.
Iako se sve donedavno činilo da je rusko prisustvo u Africi na pauzi, danas se vidi da je u pitanju bila samo faza restrukturiranja.
Uz iskusne oficire koji dolaze iz drugih zona sukoba i novu generaciju instruktora, ruska pozicija se stabilizuje. Na potezu nisu samo vojnici – već i ekonomisti, inženjeri, diplomate.
U jednom trenutku izgledalo je da je Rusija zaboravila Afriku. Ali kako sada stvari stoje, istorijska karta se okrenula. I dok drugi još traže vrata, Rusija ih već drži širom otvorena.
(Webtribune.rs / Lajk.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Facebooku.
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte