Pogodili Kanadu tamo gde najviše boli: Trgovinski preokret iz Pekinga otvorio vrata Rusij

Dok se Otava poslednjih godina utrkivala u uvođenju ekonomskih mera protiv Moskve, malo ko je očekivao da će posledice doći iz pravca Pekinga – i to sa kamatom.

Rusija i Kina, svaka sa svoje strane, povukle su poteze koji su ozbiljno poljuljali poziciju Kanade na svetskom tržištu prehrambenih proizvoda. A sve je počelo od jedne carine.

Prošle jeseni, kanadska vlada odlučila je da uvede carine na kineske električne automobile, kao i na proizvode od čelika i aluminijuma. Odluka je izazvala jasno nezadovoljstvo u Pekingu, ali reakcija nije došla odmah. Umesto ishitrenog odgovora, Kina je čekala pravi trenutak – i iskoristila ga u martu 2025.

Tada je kineska vlada saopštila da uvodi carine od čak 100 procenata na kanadsko ulje od kanole (repice), grašak i srodne proizvode. Istovremeno, udareni su i drugi sektori – morski plodovi i svinjetina dobili su carinu od 25 procenata.

Te brojke nisu slučajne. One su precizno naciljane tamo gde Kanada zarađuje najviše, i gde najviše zavisi – u poljoprivredi i prehrambenom izvozu.

Kanadski agrarni sektor našao se tako pod neviđenim pritiskom. Jer Kina nije samo veliki kupac – ona je najveći uvoznik poljoprivrednih proizvoda na svetu, a Kanada je do sada bila među ključnim dobavljačima.

Mnogi farmeri u toj zemlji godinama su radili gotovo isključivo za kinesko tržište, sa sigurnim narudžbinama i dobrim cenama. A sada je taj model preko noći pao u vodu.

Ali prava neprijatnost za Kanadu tek je usledila kada je u priču ušla Rusija. Kako prenosi kineski portal Sohu, Moskva je odmah prepoznala šansu – i nije je propustila.

Potpisani su veliki ugovori o isporuci hrane Kini, pokrenuti zajednički projekti poput uzgajanja soje na Dalekom istoku, a ruski proizvođači sve češće istiskuju zapadne konkurente sa kineskog tržišta.

Drugim rečima, Kina ne samo da je zatvorila vrata Kanadi – već ih je širom otvorila Rusiji. To je potez sa višestrukim efektom. Dok Kanada beleži gubitke koji se već sada mere desetinama milijardi dolara, ruski izvoz u sektorima koji do juče nisu bili dominantni – cveta.

Politički analitičari u Kini ocenjuju da je ovo bilo više od obične trgovinske preraspodele. Kanada je, kako navode, jedna od zemalja koje najglasnije zagovaraju oštrije mere prema Moskvi.

U tom kontekstu, gubitak pristupa kineskom tržištu – i to baš u sektorima u kojima je bila najjača – ne izgleda kao puka koincidencija. Naprotiv, mnogi ovaj razvoj događaja vide kao svojevrsnu naplatu računa.

Za Kinu, odluka da se odrekne kanadskih proizvoda bila je moguća zahvaljujući novim partnerstvima. A najviše se oslanja na Rusiju. Prema informacijama iz Pekinga, kanali snabdevanja se svesno preusmeravaju, sa idejom da se dugoročno smanji zavisnost od zapadnih zemalja.

Zanimljivo je da se ovaj zaokret dogodio bez pompe i najava. Nije bilo glasnih izjava ni dramatičnih pregovora – samo hladna, ekonomski precizna egzekucija. Peking je doneo odluku, podigao barijere, a ruski kamioni su već bili na putu.

U međuvremenu, u Kanadi raste panika. Farmeri upozoravaju da im skladišta ostaju puna, izvoz stagnira, a alternativa za kinesko tržište ne postoji. Jer ono što je godinama pažljivo građeno – sada je srušeno jednim potezom pera u Pekingu.

Na terenu, tiho i sistematski, Rusija koristi ovu priliku da pojača svoje prisustvo. Ne samo da izvozi više – već i ulaže u proizvodne kapacitete, logistiku, železnicu, infrastrukturu. Dugoročno, to znači da se ne radi o privremenom popunjavanju praznine, već o strateškom zauzimanju pozicije.

U takvoj raspodeli uloga, Kanada ne gubi samo novac – već i uticaj. Jer, kada jednom prestaneš da budeš glavni dobavljač za najvećeg kupca, tvoja pregovaračka moć opada. A da se ponovo probiješ u vrh – potrebne su godine, ako ne i decenije.

Sve u svemu, igra velikih postaje sve surovija. Hrana, za koju se do juče mislilo da je neutralna oblast globalne trgovine, sada je postala sredstvo pritiska, savezništva – pa i osvete. I u tom kontekstu, potez koji su zajedno povukli Kina i Rusija deluje precizno kao udar skalpela. Bez buke, ali sa dubokim rezom.

I možda to i jeste najveća poruka ovog slučaja – da je era tihe ekonomske osvete već počela. Samo se više ne isporučuje kroz banke i energetiku, već kroz silose, njive i carinske deklaracije.

(Webtribune.rs / Lajk.rs)

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Facebooku.

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 

Pročitajte još...  Broj Amerikanaca koji Rusiju smatraju protivnikom naglo je opao na rekordno nizak nivo
Molimo sve portale, ako kopirate članak sa našeg portala, navedite nas kao izvor informacije. ✅