Gasni aranžman
Otvorili smo razgovore smo o pravljenju novog dugoročnog ugovora oko snabdevanja gasom, to je oko 85 odsto ukupnih potreba gasa. Uskoro će naši specijalisti da krenu u pravljenje tog dugoročnog ugovora. Ali, to je ono u što želim da verujem. Ne mogu da kažem da sam dobio čvrsto obećanje, ali verujem da će Srbija dobiti veoma povoljne uslove za dobijanje ruskog gasa. Verujem da će u nekoliko narednih nedelja to biti završeno, poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u obraćanju medijima posle sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Predsednik Srbije je istakao da kada je reč o gasu, da su „usaglašeni principi i da je suštinski napravljen dogovor“.
„Sada ostaju stvari koje specijalisti rešavaju. To je strašno važna stvar za nas, bez gasa nema energetike, nema industrije“, naveo je Vučić.
Medicina
On je istakao da su dvojica lidera razgovarala i o razmeni specijalista lekara i lekova.
„Oni sad imaju posebne onkološke lekove za decu koji pokazuju njihove rezultate… Razgovarali kako da nastavimo vojno-tehničku saradnju u uslovima. Razgovarali kako da nastavimo tu vrstu saradnje na način koji nije suprotan ni našim ni njihovim interesima ni geopolitičkoj situaciji“, rekao je Vučić.
Međunarodni poredak
Predsednik Srbije je naveo da je važno što je čuo od obojice predsednika Putina i Sija – da zajednički rade na uspostavljanju velikih promena i uspostavljanju pravednijeg poretka u svetu.
„Razgovarali smo o KiM, govorili kako i na koji način postoje dvostruki standardi u delu sveta ne bi li nas dodatnim pritiscima naterali da prihvatimo odvajanje KiM od Srbije, o pritiscima oko toga da uvedemo sankcije Rusiji, razgovarali smo o sankcijama prema NIS-u“, rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je rekao da je važno da je Srbija imala priliku da izrazi zahvalnost na ključnoj ulozi Crvenoj armiji u oslobađanju naše zemlje. Vučić je istakao da ne pamti da je „Srbija bila ovako poštovana i da je ovakvo gostoprimstvo bilo pokazano“. Istakao je da su na sastanku govorili o zajedničkom čuvanju sećanja na junake i govorili da je važno da ne dođe do revizije istorije.
„Zadovoljan sam rezultatima razgovora i pažnjom Putina i poštovanjem prema Srbiji i naravno, takvu vrstu poštovanja pokazali smo i mi prema Ruskoj Federaciji“, rekao je Vučić i dodao da će sada da razmotre kojim putem će da se vrate nazad za Beograd.
Na pitanje kako komentariše napade da nudi „princip jedne Kine Srbiji“.
Komentarišući prozivke da je „sedeo u drugom redu na večeri“ koju je ruski predsednik priredio za goste, Vučić je rekao:
„Ne postoji drugi, treći red na večeri… Predsednik Putin je imao bilateralu sa Lula da Silvom, sa egipatskim liderom i imao je sa Srbijom. E, toliko smo odbačeni, sa Si Đinpingom je održao nekoliko bilaterala, to govori koliko smo odbačeni“, rekao je Vučić.
Vučić je prethodno istakao posebna tema razgovora sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom bila energetska saradnja.
„Ponovio sam da je za Srbiju od vitalnog značaja potpisivanje novog gasnog aranžmana sa Rusijom, posebno imajući u vidu da nam predstoje izuzetno važni kapitalni i razvojni projekti, za koje je potrebno obezbediti sigurnost snabdevanja energentima“, napisao je Vučić na instagram nalogu „budućnostsrbijeav“.
On je naveo i da je u razgovoru ponovio da je Srbija na evropskom putu, ali da se ne odriče tradicionalnih prijatelja, jer je upravo ta doslednost, kako je istakao, jedan od temelja ozbiljne i odgovorne politike koju Srbija vodi.
Vučić je naveo i da je Putinu zahvalio na pozivu da poseti Moskvu i prisustvuje vojnoj paradi povodom Dana pobede.
„Ovo smatram i izuzetno važnom prilikom da direktno razgovaramo i razmenimo mišljenja o pitanjima od obostranog interesa“, napisao je Vučić.
Predsednik Srbije je naglasio i da je sa Putinom razgovarao i o svim drugim pitanjima od zajedničkog interesa.
„Razmenili smo mišljenja o aktuelnim globalnim geopolitičkim kretanjima, kao i o situaciji u regionu Zapadnog Balkana i izazovima sa kojima se suočavamo u nastojanju da održimo mir i stabilnost“, naveo je Vučić.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI