„Sigurno neće biti uskraćeni, ali moramo napraviti jedan istorijski konsenzus, što u Srbiji do sada nije bio slučaj. Mislim da je ovo retka prilika da konačno sednemo svi za sto i da se ne delimo po partijskim zaslugama ili po nekakvim uticajima, mi treba da radimo za dobrobit Srbije“, rekao je Macut tokom rasprave na drugoj sednici.
On je, komentarišući navode opozicionih poslanika da je rata za borbene avione „Rafal“ plaćena novcem koji je bio predviđen za plate prosvetnih radnika, istakao da prosveta nije ugrožena u finansijskom smislu i da je u budžetu za 2025. godinu jasno izdvojen deo koji se odnosi na prosvetu.
„Ne može se ni na koji način dovoditi u pitanje kupovina ili trošenja para za naoružanje i upotrebu u potpuno druge svrhe. Budžet je kreiran da se može koristiti i treba koristiti za ono za šta je opredeljen“, rekao je Macut.
Naveo je da će vlada poštovati institucije Republike Srbije i da će otvoriti dijalog sa svima koji žele dijalog.
„Naši pokušaji da komuniciramo sa raznim grupama, a to se pre svega odnosi na studente, pokazali su dobru volju da razgovaramo sa svim stranama. Ono što je zanimljivo jeste da je najveći deo studenata neopredeljen. Oni zapravo sede kod kuće i čekaju razrešenje ovih događaja. Nije tačno da većina vlada manjinom ili obrnuto, manjina većinom. Imamo situaciju da je vakuum na univerzitetu prisutan i mi moramo to što pre da prevaziđemo, kako bismo se vratili u klupe u naše nastavne programe, kako na fakultetima, tako i u srednjim školama. Znači, ravnopravnost za sve je apsolutno neophodna“, rekao je Macut.
On je ocenio da je loša stvar što se deo studenata, opredeljuje za, kako je naveo, studentima neadekvatno ponašanje i svrstavanje uz političke stranke.
„Kao što je bio slučaj sa događajem u Matici Srpskoj, koji bih rekao da predstavlja grubo kršenje i grubu povredu nečega što je tradicija srpskog naroda, a to je Svetosavska Akademija“, zaključio je Macut.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI