15: 50 – Jovanov: Brutalne laži
Milenko Jovanov kazao je, nakon obraćanja Radomira Lazovića (Zeleno levi front – Ne davimo Beograd), da su iznete brutalne laži o Dejanu Vuku Stankoviću.
– Da konačno čujemo studenta u blokadi. Šta da radimo sa studentima koji studiraju 26 godina? Brutalne laži iznose o Dejanu, ne postoji nijedna prijava ni fakultetu, ni policiji, ni tužilaštvu. E sada se setili da postoji problem. E neće moći. Nasilje, nasilje, nasilje, to je njihova politika. Na kraju dolazimo do toga za čim čeznu – da sa nama naprave prelaznu vladu. Građani, da znate, nema nikakve vlade sa njima. Nema prelazne vlade, ostavite nas na miru, nećemo sa vama u koaliciju – kaže Milenko Jovanov.
15: 20 Skupština nastavila rad
Posebna sednica Narodne skupštine nastavljena je nešto posle 15 časova, konstatovanjem ostavke dosadašnje potpredsednice parlamenta i poslanice SPS Snežane Paunović.
Skupština je na predlog Odbora za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja konstatovala da je prestao mandat pre isteka vremena Snežani Paunović, koja je kandidat za ministarku državne uprave i lokalne samouprave u novoj vladi.
14:07 – Pauza sat vremena
Predsednica parlamenta odredila je pauzu u radu od sat vremena. Poslanici nastavljaju sa radom u 15 časova.
11.30 – Počeo pretres o predlogu nove vlade, prvi se javio Aleksić, Ćuta počeo uvredama
Macut je po završetku izlaganja svog ekspozea pozdravljen dugim i snažnim aplauzom, a potom je predsednica Skupštine Brnabić otvorila pretres.
Prvi se za reč javio opozicioni poslanik Miroslav Aleksić koji je tražio duplo vreme za pretres jer je kazao da je mandatar Macut vrlo izražajno pročitao svoj ekspoze ali da u njega sam ne veruje. Za njegov predlog glasalo je samo 38 poslanika pa je njegov predlog odbijen.
11.29 – Macut predstavio članove nove Vlade
Izlaganje ekspozea Đure Macuta trajalo je sat i 15 minuta.
10.14 – Ekspoze mandatara
Profesor doktor Đuro Macut, mandatar za sastav nove Vlade Srbije izlaže ekspoze.
– Narode srpski, ljubezna braćo moja, sad mi se, braćo, čini da sam dužnost svoju točnu i sovjesnu ispunio s požrtvovanjem života mog i zdravlja mog. Ispunio sam je kao čovek, kao sin otečestva, kao ljubitelj roda i kao pravitelj vaš. Sovjest moja svedoči mi da sam sve što sam znao i što je od mene zavisilo upotrebio na korist ne samo moju i moje familije, nego i na korist sviju vas i sve ostale braće naše. Da mi je svagda vaša korist od moje koristi ne samo nerazdvojiva bila, nego da sam svagda vašu korist moju prepočitavao, to svedoče dela moja, svedočiće i oni sa kojima sam radio da vas do ove tačke dovedem, rekao je Macut citirajući Obrenovića.
On je tako započeo svoje obraćanje a zatim se obratio prisutnima u parlamentu.
Poručio je da je najvažnija dužnost nosilaca vlasti, ali i svih građana, da se služi otadžbini i da zajednički i ujedinjeni dođemo do cilja opšteg dobra i napretka našeg naroda.
Naglasio je da je osnovno pitanje koje okuplja sve u parlamentu i koje ih uvek mora okupljati jeste dužnost prema otadžbini.
„Poštovana predsednice Narodne skupštine Republike Srbije, poštovani narodni poslanici, vaše ekscelencije, veoma poštovani građani, ovim govorom veliki knez Miloš Obrenović obratio se Narodnoj skupštini 1830. godine kada je poslanike svečano obavestio o potvrđivanju hatišerifa i granica tadašnje naše države“, rekao je Macut.
Na samom početku sebe je opisao ovako: „čovek i sin svog naroda“, rekavši da – kad je predložen za mandatara, svuda čuo pitanja „ko je Đuro Macut“.
„Srbija umorna od podela i blokada, poziv na hitan dijalog“
Pre svega, naglasio je potrebu reforme obrazovanja.
– Srbija je umorna od podela i blokada, niko ne sme imati više prava od drugih, rekao je Macut dodavši i da se mora znati ko je učenik a ko profesor.
– Funkcionisanje škola i fakulteta moj je prioritet, niko ne sme imati više prava od drugih, rekao je Macut naglasivši da je država Srbija svetinja zbog svih žrtava koje su položile svoje živote da bismo mi danas živeli u slobodi.
Rekavši da je Srbija umorna od podela, predložio je da praštamo, da se izmirimo…
– Pozivam na hitan dijalog! Moja vrata su vam otvorena 24 sata, 7 dana u nedelji,poručio je Macut naglasivši da Srbija ne može više da čeka te pozvao na hitan dijalog i rešavanje trenutne situacije kao i povratak u škole i na fakultete.
Naime, Macut je pozvao na hitan dijalog sve činioce u visokom školstvu, uključujući i sve rektore, prorektore, dekane i sve studente, kako bi se kroz dijalog pronašla prihvatljiva rešenja i omogućio nastavak univerzitetskog rada u Srbiji.
„Ovo stanje, kakvo sada imamo, direktna je pretnja po opstanak naših univerziteta i to stanje mora da se prekine. Ovo je moj lični stav i tražim vašu podršku, da to bude od danas stav države, da institucije sistema funkcionišu i da niko ne sme da uzurpira prava drugih, zarad političkih ili bilo kojih drugih interesa“, rekao je Macut predstavljajući ekspoze tokom druge posebne sednice Nardone skupštine.
Kako je naveo, funkcionisanje univerziteta treba da bude u skladu sa potrebama savremenog društva i na korist široj društvenoj zajednici, dodajći da će država da omoguću jednaka prava svima.
„Ukoliko zadobijem vaše poverenje, poručujem svima, da su i moja vrata otvorena 24 časa, sedam dana u nedelji i da rešavamo sva otvorena pitanja na dobrobit države i naroda, i da ću i ja ići, gde god da kažu da treba da dođem, da razgovaramo. Pozivam i molim na hitnost u postupanju, jer Srbija ne može u nedogled da čeka, ova stvar se mora rešiti hitno. Oklevati nećemo i ne smemo“, rekao je Macut.
U govoru je naveo da traži podršku narodnih poslanika, kako bi započeo nacionalni dijalog o definisanju stanja u srpskoj prosveti i nauci.
„Neprihvatljivo je da škole ne rade i da se ne primenjuju odredbe Zakona o štrajku. Osnovne i srednje škole moraju da se vrate svojoj misiji obrazovanja, ali i vaspitanja dece. Nastavni kadar takođe mora biti svestan svoje osnovne misije i biti ga dostojan. Njihova odgovornost prema društvu ogromna je, a resurs kojim upravljaju i koji obrazuju su naša deca. Samim tim, odgovornost za funkcionisanje ovog sistema mora da bude naglašena“, rekao je Macut.
Od ministara očekuje energičnost i mobilnost
Kad je reč o budućim ministrima, naglasio je da od njih očekuje energičnost i mobilnost i najvažnije da više budu s narodom te da se rad vlade ne ograničava samo na Beograd nego i odlazak u druge gradove i delove Srbije gde rešavanje problema to zahteva.
Macut predlaže da se visoko školstvo izmesti iz Ministarstva prosvete i pridruži resoru nauke, kao i da se uvedu testovi za rano uočavanje talenata. Macut je govorio o veštačkoj inteligenciji, daljem radu na pobošljanju putne infrastrukture koja treba da poboljša kvalitet života građana u čitavoj zemlji.
O visini nastavničkih plata, prosečnoj plati i penziji 2027.
– Srbija ostaje posvećena evropskom putu i regionalnoj saradnji, naglasio je i kasnije tokom ekspozea dodao da Srbija ne pristupa EU iz pozicije molbe nego iz uverenja.
Kao jedan od ciljeva u 2027. godini, naveo je prosečnu platu od 1.400 evra, te prosečnu penziju i minimalnu zaradu od 650 evra.
Osvrnuo se na aktuelne ali i planirane infrastrukturne i građevinske projekte širom Srbije dodavši da se da se gradnja metroa odvija planiranom dinamikom i da će prva linja biti od Mirijeva do Železnika.
Naime, Macut je u ekspozeu rekao da će se nastaviti trend rasta plata nastavničkog kadra kako bi se obezbedilo da njihova početna plata bude bar jednaka prosečnoj plati na republičkom nivou i poručio da je nephodna korenita reforma nastavnog plana i programa, kako bi se obezbedilo obrazovanje koje odgovara savremenim potrebama tržišta rada.
– Kontinuirani rast plata u prosveti je osnovni prioritet i to je najvažniji aspekt privlačenja kvalitetnih ljudi u nastavnički poziv. U 2025. godini plate su povećane 11 odsto od januara i još pet odsto od marta. Početna plata nastavnika sada iznosi 101.000 dinara, a učitelja i razrednog starešine 108.000 dinara. Od 1. oktobra ove godine sledi povećanje od dodatnih pet odsto, što će činiti rast plata u prosveti od 22 odsto za samo 10 meseci. Nakon povećanja plata u oktobru, početna plata nastavnika će biti veća od 106.000 dinara, a učitelja i razrednog starešine 113.000 dinara, rekao je mandatar.
Macut ističe da je neophodno da se nastavni plan i program prilagode potrebama industrije i razvoju ključnih veština koje tržište traži, ali i da se nastavi sa podrškom dualnim programima u srednjem i visokoškolskom obrazovanju.
– Prevencija, kao i blagovremeno reagovanje državnih institucija u situacijama nasilja koje uključuje decu biće visok prioritet nove vlade. Osnov za koordinisano delovanje svih sedam resora koji postupaju po ovom pitanju postavljen je uz platformu ‘Čuvam te'. Ta platforma, koja na jednom mestu integriše sve alate za temeljnu prevenciju i suzbijanje nasilja koje uključuje decu, veoma je značajan pokazatelj važnosti sinergije, dodao je mandatar.
O Kosovu i Metohiji
– Kosovo i Metohija ostaje centralno pitanje od najvišeg nacionalnog interesa a očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta jedan od najznačajnijih spoljnopolitičkih prioriteta, da se dijalog vodi otvoreno i iskreno.
– Ne odustajemo od svojih principa, ali ne odbijamo dijalog – naglasio je on.
10.05 – Počela sednica Skupštine Srbije
Na dnevnom redu sednice je jedna tačka – izbor Vlade i polaganje zakletve predsednika i članova Vlade.
Prisutno 173 poslanika
Predsednica Skupštine Ana Brnabić konstatovala je da je prisutno 173 poslanika.
Mandatar Đuro Macut izložiće ekspoze. On će predstaviti članove i program nove Vlade.
Macut dostavio predlog Vlade sa biografijama predloženih članova
Kandidat za predsednika Vlade Đuro Macut dostavio je juče Skupštini predlog za sastav Vlade Srbije sa biografijama predloženih članova Vlade.
Prema predlogu, nova Vlada Srbije imaće, kao i do sada, 31 člana, a u odnosu na Vladu koju je predvodio Miloš Vučević trećina će biti novi ministri.
Za prvog potpredsednika Vlade i ministra finansija predložen je Siniša Mali, za potpredsednika Vlade i ministra unutrašnjih poslova predložen je Ivica Dačić, a za potpredsednika Vlade i ministra privrede Adrijana Mesarović.
Za ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predložen je Dragan Glamočić, za ministra zaštite životne sredine Sara Pavkov, za ministra građevinarstva, saobraćaja i infastrukture Aleksandra Sofronijević, a za ministra rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Za ministra unutrašnje i spoljne trgovine predložena je Jagoda Lazarević, za ministra pravde Nenad Vujić, za ministra državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović, a za ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša.
Za ministra odbrane predložen je Bratislav Gašić, za ministra spoljnih poslova Marko Đurić, a za ministra za evropske integracije Nemanja Starović.
Kandidat za ministra prosvete je Dejan Vuk Stanković, za ministra zdravlja Zlatibor Lončar, a za ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski.
Za ministra za brigu o porodici i demografiju predložena je Jelena Žarić Kovačević, za ministra sporta Zoran Gajić, za ministra kulture Nikola Selaković, a za ministra za brigu o selu Milan Krkobabić.
Za ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija predložen je akademik Bela Balint, za ministra turizma i omladine Husein Memić, a za ministra informisanja i telekomunicija Boris Bratina, dok je kandidat za ministra za javna ulaganja Darko Glišić.
Za ministre bez portfelja predloženi su Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura.
Deo opozicije najavio je ranije da neće prisustvovati sednici o izboru nove Vlade Srbije.
Poslovnik o radu parlamenta predviđa da mandatar obrazloži predlog za članove svog kabineta i iznese plan i program nove Vlade.
Kada mandatar iznese ekspoze i predloži sastav nove Vlade pred poslanicima otvara se rasprava o kandidatu, iznetom programu i kandidatima za članove Vlade.
Po završetku pretresa, odnosno rasprave, predsednik parlamenta zakazuje dan za glasanje o programu Vlade i izboru predsednika i članova Vlade.
O predlogu mandatara parlament odlučuje u celini, tajnim glasanjem, osim ako se ne odluči da se glasa javno, a u tom slučaju se glasa prozivkom.
Vlada je izabrana ako je za njen izbor glasala većina od ukupnog broja narodnih poslanika, odnosno najmanje 126 poslanika.
Posle izbora Vlade, predsednik i članovi Vlade polažu zakletvu pred poslanicima, čime počinje da teče mandat novoj Vladi.
Tekst zakletve glasi: „Zaklinjem se na odanost Republici Srbiji i svojom čašću obavezujem da ću poštovati Ustav i zakon, da ću dužnost člana Vlade vršiti savesno, odgovorno i predano i biti posvećen očuvanju Kosova i Metohije unutar Republike Srbije.“
Posle položene zakletve, predsednik i članovi Vlade potpisuju tekst zakletve i predaju ga predsedniku Narodne skupštine.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je 6. aprila da je, posle saslušanog mišljenja predstavnika izbornih lista, doneo odluku da za kandidata za predsednika Vlade Republike Srbije predloži Narodnoj skupštini profesora dr Đuru Macuta.
Vučić je istakao da Macut poseduje potrebne profesionalne i lične kvalitete, kao i stručnost i posvećenost za obavljanje funkcije predsednika Vlade.
Skupština Srbije je 19. marta konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića, posle čega je počeo da teče rok od 30 dana za izbor nove vlade.
Vučević je 28. januara podneo neopozivu ostavku na tu funkciju, nakon što je u Novom Sadu došlo do napada na studente u blokadi.
Rok za izbor Vlade je 18. april u ponoć, a ako do tada ne bude izabrana nova Vlada, predsednik Republike je dužan da raspusti Skupštinu i raspiše izbore koji bi, prema zakonu, bili održani početkom juna.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI