Cilj ove politike je da se poboljša balans između posla i privatnog života, a njeno sprovođenje izazvalo je veliku pažnju širom sveta.
Jedna kineska kompanija, Pang Dong Lai, uvela je inovativnu praksu zvanu „nesrećno odsustvo”, omogućavajući zaposlenima do 10 slobodnih dana godišnje ako se ne osećaju dobro psihički.
Cilj ove politike je da se poboljša balans između posla i privatnog života, a njeno sprovođenje izazvalo je veliku pažnju širom sveta.
Ono što ovu praksu čini posebnom jeste pravilo da menadžeri nemaju pravo da odbiju zahtev zaposlenog niti da postavljaju dodatna pitanja. Ova odluka postavlja novo pitanje – da li bi ovakav model mogao da funkcioniše i u Srbiji?
HR biznis partner Miloš Lisica smatra da bi se sličan koncept mogao primeniti i kod nas, ali uz određene prilagodbe:
– U Srbiji bi ovaj proces mogao da se započne jednim danom po zaposlenom, a ključna je iskrenost između poslodavca i zaposlenog, kao i HR koji bi ovo morao da nadgleda. Svakako bi bilo povoljno po radnike da se ovo realizuje – rekao je Miloš za Kurir televiziju.
Osnivač kompanije u Kini rekao je da menadžeri nemaju pravo da odbijaju zahtev zaposlenog na ova odsustva ili postavljaju dodatna pitanja.
Građani Srbije ne veruju da bi ovakav model mogao da zaživi u Srbiji, a mnogi navode i da se poslodavci ne bi složili.
BONUS KLIP Pogledajte vesti o EXPO2027:
@bizportal.rs Ove zemlje smo pobedili u izboru za domaćina EXPO-a #biz #bizportal #expo #fypシ゚ #fyp #foryoupage
♬ original sound – BizPortal.rs
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici