TURISTI SVE ČEŠĆE ŽRTVE TROVANJA Opasnost od ugljen-monoksida na putovanjima – kako prepoznati i izbeći

Ugljen-monoksid, često nazivan „tihim ubicom“, nema ukus, miris ili boju, ali produženo udisanje ovog nevidljivog gasa povezano je sa nedavnim smrtnim slučajevima nekoliko američkih turista koji su putovali u inostranstvo.

U martu je 14-godišnji Miler Gardner, sin bivšeg igrača Njujork Jankija Breta Gardnera, preminuo tokom porodičnog odmora u letovalištu na plaži u Kostariki. Mesec dana pre toga, tri američke žene pronađene su mrtve u hotelskoj sobi u Belizu. U oba slučaja, vlasti su saopštile da je uzrok smrti bilo trovanje ugljen-monoksidom.

Iako mnoge kuće u SAD-u imaju alarme koji detektuju prisustvo ovog opasnog gasa, putnici će možda morati da preduzmu dodatne mere opreza kako bi ograničili izloženost tokom putovanja, piše CNN.

Odakle dolazi ugljen-monoksid?

Ugljen-monoksid nastaje kada se prirodni gas sagoreva u uređajima kao što su kotlovi, grejači bazena, plinske šporete, kamini i sušači, prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine SAD-a.

Bez redovnog održavanja, Meknab je rekao da ventili mogu da korodiraju ili da se pomere, stvarajući puteve za curenje ugljen-monoksida koji ostaje zarobljen u zatvorenom prostoru. Gas zatim može da se širi u susedne sobe kroz suve zidove, vrata i ventilacione cevi.

Nakupljanje ugljen-monoksida u vazduhu može umanjiti vašu sposobnost da apsorbujete kiseonik, što dovodi do ozbiljnih ili smrtonosnih oštećenja tkiva u mozgu, srcu i mišićima.

Prema studiji iz 2019. godine objavljenoj u časopisu Preventive Medicine Reports, 905 gostiju iz SAD-a bilo je otrovano ugljen-monoksidom od 2005. do 2018. godine, što je dovelo do 22 smrtna slučaja.

U SAD-u, zahtevi za detektore ugljen-monoksida u domovima i hotelima razlikuju se od države do države, prema Nacionalnoj konferenciji državnih zakonodavaca.

Dok platforme za iznajmljivanje kao što su VRBO i Airbnb zahtevaju da izlistane jedinice zadovolje lokalne propise, vlasnici mogu da označe da li je alarm za ugljen-monoksid prisutan na objektu u njihovim oglasima.

Meknab savetuje putnicima da unapred pozovu i pitaju da li su detektori prisutni u svakoj sobi i da pitaju o lokaciji svoje sobe u okviru zgrade.

– Putnici bi mogli da izbegavaju sobe (blizu) bazena i grejača bazena jer se hemikalije za bazene obično čuvaju u mehaničkoj sobi gde se nalazi grejač, a te hemikalije mogu da korodiraju metal brže, stvarajući puteve za curenje – rekao je McNabb, dodajući da sobe na višim spratovima mogu pružiti sigurniju udaljenost od opreme na gas.

– Ako niste potpuno sigurni u odgovore koje dobijete, igrajte na sigurno i ponesite svoj (alarm za ugljen-monoksid) – rekao je McNabb.

Prenosivi alarmi su uređaji sa baterijskim ili priključnim napajanjem, veličine džepa, koji mogu da prate nivoe ugljen-monoksida i upozore korisnika na opasne nivoe. TSA dozvoljava putovanje sa alarmima za ugljen-monoksid, ali litijumsku bateriju treba izvaditi iz uređaja i staviti u ručni prtljag.

Kos Galatsis, izvršni direktor kompanije Forensics Detectors, koja prodaje uređaje za praćenje kvaliteta vazduha, savetuje putnicima da drže alarm pored svog kreveta, jer se mnoge intoksikacije dešavaju dok su putnici u mirovanju ili spavaju.

Cene prenosivih alarma za ugljen-monoksid na internetu drastično se razlikuju, ali najvažnija osobina na koju treba obratiti pažnju je UL 2034 sertifikat, koji označava da je uređaj u skladu sa nacionalnim standardima za sigurnost proizvoda.

Šta sa kampovanjem?

Kampisti bi trebalo da izbegavaju korišćenje prenosivih plinskih šporeta, plinskih lampi, generatora i bezplamenih hemijskih grejača unutar šatora, prema podacima Komisije za bezbednost potrošačkih proizvoda (CPSC).

Ovo je naročito važno prilikom kampovanja na velikim visinama, gde je rizik od trovanja ugljen-monoksidom povećan.

Šatori takođe treba da se postave dalje od zaustavljenih vozila i logorske vatre, prema CPSC.

Šta uraditi ako sumnjate na izloženost ugljen-monoksidu
Početni simptomi izloženosti ugljen-monoksidu lako se mogu pomešati sa gripom, jetlagom ili stomačnim virusima.

Simptomi trovanja, prema Mayo Clinic, uključuju:

  • Tupi glavobolju

  • Slabost

  • Vrtoglavicu

  • Mučninu ili povraćanje

  • Kratkoću daha

  • Zbunjenost

  • Zamagljen vid

  • Gubitak svesti

Visoki nivoi izloženosti mogu izazvati simptome kao što su mentalna konfuzija i gubitak kontrole mišića koji se razvijaju brže.

Ako vi ili vaši saputnici doživite bilo koji od ovih simptoma, odmah potražite svež vazduh i medicinsku pomoć.

 

BONUS KLIP Pogledajte vesti o EXPO2027:

@bizportal.rs

Ova zemlja je potvrdila učešće na EXPO 2027 #biz #bizportal #expo #fypシ゚ #fyp #foryoupage #goviral

♬ original sound – BizPortal.rs

 

Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.

Pročitajte još...  Beograđanin kupio mleveno meso u prodavnici, pa se zgrozio
Molimo sve portale, ako kopirate članak sa našeg portala, navedite nas kao izvor informacije. ✅