Pod razummnim merama podrazumeva se potpuno ili delimično refinansiranje duga iz ugovora, odnosno izmene ugovornih uslova. Tako, banka dužniku može da ponudi produženje roka otplate, promenu vrste ugovora, odloženo plaćanje celokupnog iznosa kredita, kamate, glavnice, dozvoljenog ili nedozvoljenog prekoračenja, duga po kreditnoj kartici ili određenih rata kredita, za određeni period.
Banka može da smanji kamatne stope, da da odobrenje korisniku da ne vrši isplate u određenom periodu, delimičnu otplatu, oprost i konsolidaciju duga. Takođe, banka može da predloži i promenu valute ako novčana obaveza nije izražena u dinarima.
Korisniku kredita može da bude ponuđen i moratorijum za određeni period, koji podrazumeva proglašenje zastoja u otplati, a u kome davalac kredita ne obračunava zateznu kamatu na dospelo, a neizmireno potraživanje.
„Ako banka zbog neispunjenja novčanih obaveza korisnika po ugovoru o kreditu raskine taj ugovor, odnosno proglasi celokupan iznos preostalog duga po tom ugovoru dospelim – ne može vnaplatiti dug s računa korisnika kod te banke primenom odredaba zakona kojim se uređuju platne usluge, a koje se odnose na zaduženje platnog računa korisnika bez platnog naloga tog korisnika“, navodi se u zakonu.
Kod povezanih ugovora o kreditu, davalac kredita i korisnik mogu u ugovoru o kreditu izričito predvideti da je u slučaju docnje korisnika za potpunu otplatu kredita dovoljno da se na davaoca kredita izvrši prenos prava svojine na robi obuhvaćenoj povezanim ugovorom o kreditu ili da se izvrši prenos prihoda od prodaje te robe.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI